Sektör Öncülüğümüz Tam Gaz Devam Ediyor

Gazbeton sektöründe Türkiye’deki en geniş ürün yelpazesine sahip firmaların başında yer alan AKG Gazbeton İşletmeleri, blok, donatılı ürünler ve Isı Yalıtım Plağı ve Yangın Bariyeri üretmektedir. Blok ürün grubu olarak; düz duvar blokları, geçmeli duvar blokları, hafif asmolen bloklar, U bloklar, Isı Yalıtım Plağı grubu olarak; MİNEPOR Isı Yalıtım Plağı ve Yangın bariyerleri üreten AKG Gazbeton, donatılı ürün grubu olarak ise; duvar panelleri, çatı ve döşeme panelleri, lento ve söveler üretiyor.

AKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, 2016 yılında AKG Gazbeton İşletmeleri’nin gösterdiği başarının, odaklanılmış stratejik hedefler olduğunun altını çizerek şunları söyledi; “Kurumsal büyümemizi, odaklandığımız stratejik hedeflere borçluyuz. İç pazardaki gücümüze ilave olarak, Avrupa Birliği pazarında serbestçe dolaşım hakkına sahip ürünlerimizle bu pazardaki gücümüzü her geçen yıl daha da arttıran bir firmayız.  2017 yılında yurt dışı ve yurt içinde iyi bir başlangıç yaptık. 2017 büyüme hedefimizi  % 20, istihdam artışımızı da % 8,2 olarak belirledik. AKG ARGE Merkezi olarak ise 2017 yılında 2 yeni ürünü ticarileştirerek, toplam 4 ürünü pazara sunacağız. ARGE Merkezi’nin 2017 yılında pazara sunacağı yeni ürünler ile pazarda ilave ciro almayı hedefliyoruz.”

Ali Bey, öncelikle AKG Gazbeton’un genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

AKG Gazbeton, AKG Grubu’nun amiral gemilerinden bir tanesidir. AKG Grubu bünyesinde altı şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin tamamı yetmiş yıllık sanayici olan İzmirli Akgerman Ailesine aittir. AKG Gazbeton İşletmeleri’nin ilk tesisi  1990 yılında İzmir’de, ikincisi de 1996 yılında Kırıkkale’de kuruldu. Gazbetona olan talep artmaya başlayınca üçüncü tesis yatırımına gidildi. Üçüncü fabrikayı 2010 yılında Çorlu/Tekirdağ’da kurduk. 2016 yılında, 3 işletmemizde yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım ile kapasitelerimizde %40’lık artış elde ettik. Artan kapasitelerimizle 1.750.000 metreküp kapasiteye ulaşmış olduk. Bu kapasite şu anda mevcut pazarın %35’ine karşılık gelmektedir. Gazbeton sektörü, on yıl içerisinde Türkiye’deki bu gelişmesini devam ettirdiği için Avrupa’da da sıralamamız değişmeye başladı. Hem üretim hem de satış kapasitesi anlamında Avrupa’da şu anda gazbeton üretimi ve tüketimi açısından Türkiye birinci sırada yer almaktadır. AKG Gazbeton İşletmeleri’nin üretim kapasitelerinin artması ile Türkiye Gazbeton Üretim kapasitesi de 5,5 milyon metreküpe ulaştı. Sektöre sağladığımız bu katkı ile Avrupa’da Türkiye’nin birinci sıraya yükselmesinde de önemli rolümüz oldu.

Ayrıca, AKG Gazbeton İşletmeleri’nin Tekirdağ Çorlu’daki tesisinin, tek hatta dünyanın en büyük gazbeton üretim kapasitesine sahip olması da Türkiye Gazbeton Sanayi için gurur kaynağı. Tüm işletmelerimizde 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz kapasite artışı ile rekabet gücümüzü arttırdık. Dış pazarlarda da 26 ülkeye ihracat yapan bir firmayız. İç piyasada 81 ile satış ve pazarlama yapan, ürettiğinin tamamını satan bir firmayız. Türkiye genelinde 250’den fazla yetkili satıcı ve bu yetkili satıcılara bağlı 500’den fazla alt bayimiz bulunmakta. Piyasada ürünlerimizin hem performansını arttırıyoruz hem de akıllı ürünlerle bunları destekliyoruz. Bu doğrultuda da satışlarımızı arttırıyoruz. İzmir, Kırıkkale ve Çorlu’daki toplam 3 üretim tesisimizin ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapan ve Türkiye’nin en büyük 3 şehri İzmir, İstanbul ve Ankara’da konumlanan 3 bölge satış müdürlüğü, Denizli, Konya, Trabzon, Bursa illerindeki 4 bölge satış temsilciliğimizle faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

AKG GAZBETON “İLKLER” İN ÖNCÜSÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR!

AKG Gazbeton İşletmeleri, sektörde ilkleri gerçekleştiren bir firma  ve gerçekleştirmeye de devam ediyor. 12 yıl önce 5-6 kişi ile  “departman” olarak yürüttüğümüz ARGE faaliyetleri 2016 yılında 26 kişilik doktoralı, yüksek lisanslı, hepsi tam zamanlı mühendislerden oluşan Ar-Ge Merkezi’ne dönüştürdük. Ar-Ge Merkezi ile “ilklerin” öncüsü olmaya devam ettik. Türk Gazbeton Sanayinin ilk Ar-Ge Merkezi, AKG Gazbeton İşletmeleri tarafından açıldı.

Ar-Ge faaliyetlerimiz kapsamında sektörün hizmetine sunduğumuz ve yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz Minepor Isı Yalıtım Plağı ile büyük başarılar elde ettik. Patenti bize ait olan ve hem Türkiye’de hem de Avrupa’da koruma altına aldığımız Minepor Isı Yalıtım Plağının hem iç piyasada satışını yapıyoruz hem de ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün, “patent değeri” açısından değerlendirildiğinde Minepor’ın 30 milyon dolarlık patent değerine ulaştığını görüyoruz. Minepor ile büyük başarılara imza attığımızı ifade etmiştim. Gazbeton sektörünün ilk Avrupa Teknik onayı ETA Belgesini de Minepor ile aldık. Bir diğer öncülük yaptığımız konu ise Kurumsal Performansımız açısından dünya çapında yürütülen bir Çevre Programı olan O-LCA/Kurumsal Sürdürülebilirlik Analizi Projesi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP tarafından seçilen tek Türk firması olarak bu projeyi tamamladık. Kamuoyuna yansımalarını bu sene içinde paylaşacağız. Sektörde  Entegre Yönetim Sistemi’ni kullanan tek firmayız. “Entegre Yönetim Sistemi” olarak tanımladığımız ISO ve OHSAS Yönetim Sistemleri ile bütünsel kalite yönetim anlayışına sahibiz. Entegre Yönetim Sistemi sayesinde, dünyada hangi ülkeden talep gelirse gelsin, o ülkenin kalite yönetim sistemlerine uygun üretim yapabiliyor, belgeliyor ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Türk Gazbeton Sanayisi içinde CE Belgeli Avrupalı Lento’yu üreten tek firmayız. Gazbeton Sektöründe blok ürünlerde EPD Belgesini alan ilk Türk firmasıyız. Dolayısıyla, AKG Gazbeton her zaman ilklerin öncüsü konumundadır.

Ülkemizin kamuya ait TOKİ projelerinde yer alıyoruz. Yozgat’ta yapımı biten ilk şehir hastanesi projesinde gazbeton duvar bloklarımız tercih edildi, yapımı devam eden pek çok şehir hastanesinde de AKG Gazbeton ürünleri kullanılıyor. Kamu projeleri sadece hastanelerden ibaret değil elbette, üniversite, okul, sosyal tesis, konut, havaalanı gibi projelerde tercih edilen firma olmak bizi memnun ediyor. Özel sektör projelerinde ise “marka projelerin” en önemli tedarikçilerinden biriyiz. Avrupa ve dünya çapında ödüle layık görülen pek çok mimari projede AKG Gazbeton ürünleri kullanılmaktadır.

Ali Bey, AKG Gazbeton sektörde kendini nasıl konumlandırmaktadır?

AKG Gazbeton İşletmeleri ve ürünleriyle Anadolu’da gazbetonun tanınırlığı, bilinirliği arttı, ardından da kullanımı yaygınlaştı. İnşaat sektörünün gazbetonu tanıması adına sektöre öncülük ettik. Özellikle bu ürünü iyi anlattığımız zaman, gazbetonun ekonomik ve maliyet avantajı sağlayan yönleri fark edilince yaygınlaşması sağlandı.

Isı yalıtım özelliğine sahip gazbetonun kullanılmasıyla 10 yıl içerisinde Türkiye’den 10 milyar doların üzerinde enerji ve ithalat için döviz çıkışı önlendi. Ülke ekonomisine gazbeton sektörü olarak sağladığımız bu katkıdan dolayı gurur duyuyoruz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE ÇEVRE!

Çevreci ve Sürdürülebilir anlayışımız üretim  süreçlerimizde de sürekli gelişmemizi sağlıyor. AKG Gazbeton olarak, üretim süreçlerindeki çevreci projelerimizle her gün 5 ağacın yok olmasını önlüyoruz, yıllık 1500 ton karbon salımını önlüyoruz, her geçen yıl karbon ayak izimizi düşürmeye çalışıyoruz.

Ürünlerin sevkiyatında kullanılan ahşap palet yerine geri dönüşümlü plastiklerden üretilmiş plastik paleti ürettik. “EKOPALET” olarak isimlendirdiğimiz ürünün patentini aldık. 2017 yılında EKOPALET’in ürünlerimizin paketlenmesinde ve taşınmasında kullanımına başladık, ayrıca tanıtımına ve yaygınlaştırılmasına önem vereceğiz. Üretimde su kullanımında yaptığımız iyileştirmelerle 600 bin kişinin günlük su tüketimi kadar su tasarrufu sağladık. Üretim süreçlerindeki tüm kalemlerde % 5 tasarruf sağlayacak şekilde proseslerimizi yapılandırdık. Ambalajlarımızda kullandığımız polietilen kalınlığını incelterek ambalaj atıklarını % 20 azalttık. Bütün bu süreçler neticesinde bizim karbon izlerimizde ciddi bir azalma olduğunu görüyoruz. Isı Yalıtım Plağı Minepor için İngiltere’den Carbon Trust firması ile yaptığımız çalışma ile karbon ayak izimizi ölçtük ve sertifikamızı aldık. Türkiye’de gazbeton sektöründe Isı Yalıtım Plağı için bunu yapan ilk firmayız. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün çünkü biz  en büyük rakip olarak kendimizi görüyor ve sürekli gelişmeyi ilke ediniyoruz.

2016 yılı AKG Gazbeton açısından nasıl bir yıl oldu?

2016 yılının Şubat ve Mart aylarında pazarda yoğun bir talep vardı. Gelen taleplere yetişmekte zorlandığımız bir dönemi yaşıyorduk Temmuz sonundan itibaren her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de bir daralma yaşandı.

Kurlarda son aylarda yaşanan dalgalanma AKG Gazbeton’u değil ama müşterilerimizi etkiledi. Biz de dolayısıyla etkilendik. İthalat dengesinde ise tedarikçilerimizle uzun yıllara dayalı işbirliklerimiz olduğu için finansal dengelerimizi etkileyecek bir durumla karşılaşmadık. Hükümetin inşaat sektörü için almış olduğu önlemler, faiz oranlarının düşürülmesi, uzun ödeme vadeli 20 yıllık kredilerin devreye girmesi inşaat sektörü faaliyetlerinin gelişmesine katkı yapmıştır.

2017 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK!

Bugün ise geldiğimiz noktada hükümetin 2016 yılında almış olduğu ekonomik tedbirlerle inşaat sektöründe canlanma olacağını, büyüme hedeflerine ulaşılacağını ön görüyoruz. Konut teslimlerindeki KDV indirim ve teşvik süresinin uzatılması, konut satışlarına ilişkin sözleşmelerde damga vergisi alınmaması, tapu harçlarında indirim uygulaması gibi önlemlerle yine inşaat sektörünün canlanması ve faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca kamu projeleriyle inşaat sektöründe canlanma olacağını, istihdamın artacağını, inşaat sektörünün dövizle borçlanmamak gibi eski alışkanlıkları değiştirme yönünde eğilim gösterileceğini öngörüyoruz.

AKG Gazbeton’un mottosu nedir?

Bizim mottomuz, Sürdürülebilir Kurumsal Gelişmedir. Biz üretmiş olduğumuz ürünlere en yüksek değeri katmaya çalışıyoruz. Bu ürünleri üretirken çevreye en az etkiyi verecek şekilde hareket ediyoruz, kurumsal yapımızı her geçen gün kuvvetlendiriyor, bulunduğumuz topluma ve sektöre duyduğumuz sosyal sorumlulukla örnek bir kurumsal yapı oluşturmaya gayret ediyoruz. “Kurumsal Vatandaşlık” kavramının altını her yönüyle doldurmaya ve tamamlamaya azami gayret ediyoruz.