AKG Gazbeton’dan Hayvan Sevgisi Temalı Tasarım Yarışması

Türkiye gazbeton üretiminde sektörünün lider firmalarından AKG Gazbeton, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliğiyle yürüttüğü “Köyünü Yaşat Projesi” kapsamında, hayvan sevgisi konulu gazbeton duvar desen tasarım yarışması kırsal alanlarımızda hayvan sevgisinin kaliteli mekanlara dönüşmesini amaçlıyor. Yarışmaya son başvuru tarihi 12 Ağustos.

Gölpazarı Belediyesi’nin hayvan sevgisinin çağdaş bir mekan ile yorumlanmasını amaçladığı girişim AKG Gazbeton tarafından desteklenerek yarışmaya dönüştürülüyor. Sanat ve mimarlık öğrencilerinin köy yaşamını yeniden ele alarak model oluşturmalarını hedefleyen Köyünü Yaşat Projesi, 2015 yılından bu yana MSGSÜ tarafından yürütülüyor. Projenin en önemli destekçilerinden biri olan AKG Gazbeton, toplumsal gelişime katkı sağlayan Kurumsal Sosyal Sorumluluk bilinciyle hem yöre halkını hem de öğrencileri bir araya getiren “Gazbeton Duvar Desen Yarışması” ile köy yaşamında da “dönüşüme” imza atıyor.

Geçen sene kırsal alandaki gençler için bisiklet kulübünün oluşumuna destek olan yarışma bu sene hayvan sevgisine odaklanıyor. Mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi tasarım bölümlerinin lisans öğrencilerinin gazbeton yapı malzemesinin özelliklerini keşfederek, özgün fikirler ve düşünceler üretmelerini teşvik eden yarışmada “hayvan sevgisi” konusunun seçilmesinin önemli bir nedeni bulunuyor. Projenin yürütücüsü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu, öğrencilerin, 2017 yılında yapılacak “hayvan barınağının” dış yüzey duvarlarının tasarımını bugünden yapmalarına dikkat çekerek; “Öğrencilerin, büyük resme ulaşmaları için önce mikro düzeyden konuya odaklanmalarını istiyoruz. Duvar desen yarışması tamamlandıktan sonra, barınağın mimari tasarımına geçeceğiz. Böylece duvar desen yarışmasına katılan öğrencimizin, barınak tasarım yarışmasına da katılmak ve her iki çalışmasını da hayata geçirmek için gönüllü olacağını düşünüyoruz” dedi.

Son başvuru tarihi 12 Ağustos Cuma olan yarışmada, ilk aşama sonuçları 13 Ağustos Cumartesi günü belli olacak. Yarışmanın ikinci aşama sonuçları ise 19 Eylül Pazartesi günü belli olurken ödül töreni ise 26 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Birinciye Avrupa seyahatinin hediye edileceği yarışmada, ön eleme sonunda ilk 10 tasarım sahibi ise Lammy Marka Kalem Seti ile ödüllendirilecek.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye www.koyunuyasat.com/yarisma adresinden ulaşılabilirsiniz.

AKG Gazbeton

Blok ve donatılı ürün grupları, Yeni Nesil Isı Yalıtım Plağı Minepor ve tamamlayıcı ürünleriyle AKG Gazbeton İşletmeleri, Türkiye’deki yaygın satış ve dağıtım ağının yanı sıra Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere yirmiden fazla ülkeye ihracat yapıyor. Yapı malzemesi sektöründe ilk CE işaretini 2005 yılında alan AKG, 2015 yılında da, Minepor Isı Yalıtım plağı ile Avrupa Teknik Değerlendirme Kurumu’nun ülkemizde görevlendirdiği kuruluş olan İTB tarafından verilen ilk ETA belgesinin sahibi oldu. Yenilikçi ARGE anlayışı ile sektörün ilkleri arasında yer alan AKG, Entegre Yönetim Sistemi kapsamında OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, ISO 9001 kalite yönetim sistemi ve ISO 14001 çevre yönetim sistemlerini uyguluyor. Çevreye, çalışana ve insana verdiği saygıyla yapı malzemesi sektörünün lider kurumu olan AKG Gazbeton,1.632.000 metreküp üretim kapasitesiyle, başta Ege Bölgesi olmak üzere, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlıyor.